Čtvrtý měsíc těhotenství se pomalu, ale jistě přesouvá do své druhé poloviny. Miminko se stále více podobá člověku. Rysy tváře se stávají o něco zřetelnější. Srdce pracuje naplno – pumpuje krev do celého tělíčka, a to skutečně usilovně, protože si stále udržuje dvojnásobně rychlejší tempo oproti dospělému člověku (a tak to zůstane až do narození).
Děťátko roste, vysledovali si na váze, což v tomto období činí kolem 70 ga vyrostlo na pěkných 10 cm. Pokožka je natolik Tenoučká, že jsou viditelné cévy. Nadále pokračuje růst „ochlupení“ – prvních jemných vlásků a tzv. lanugo. Pokud má vaše děťátko predispozici být hnědovlasé, začíná se u něj tvorba příslušného pigmentu.
Pokračuje vývoj kostí, kostní dřeně, jakož i svalové hmoty. Děťátko je proto schopno prvních nesmělých ohybů nohou a rukou v kloubech. Celkově pohyby jsou mnohem plynulejší než dosud, ale vy je ještě necítíte, na to je miminko příliš malé.
Dolní končetiny jsou delší než horní. Pomalu se prodlužuje krk a napřimuje hlavička. Na prstíky začínají růst nehtíky. Ouška má již na svém místě, ale sluchové centrum v mozku ještě není zcela vyvinuté. Děťátko si naplno zkouší nejrozmanitější grimasy, mračí se, cucá si prst, …
Postupně se vyvíjí i nervová soustava, takže plod se stává velmi citlivý. Už může začít reagovat na dotyky, či dokonce na bolest.
Jak se cítí budoucí maminka?
Hormony způsobují výkyvy nálad a rozmanité emoce. Berte to však s nadhledem a vysvětlete to i svému okolí. Těhotenství znamená zátěž i po psychické stránce.
Organismus se již naplno přizpůsobil novým podmínkám, takže pokud nemáte jiné zdravotní potíže nesouvisející s těhotenstvím, cítíte se celkově dobře. Vaše srdce pumpuje o 20% více krve než obvykle, aby poskytlo děťátku dostatek kyslíku a živin.
Začínáte na sobě pozorovat, že běžné šaty se stávají těsnějšímu a nepohodlnými, proto je nejvyšší čas poohlédnout se po mateřském oblečení. Pokud s tím chcete přece jen počkat ještě chvilku dbejte na to, aby oděv, který nosíte, byl dostatečně volný a netlačil na rostoucí bříško.
Poradna
V těhotenské poradně u svého gynekologa vyžadují vzorek ranní moči, na kontrolu výskytu bílkovin a cukrů, které mohou indikovat různé onemocnění, např. cukrovku. Budou to od vás vyžadovat při každé návštěvě poradny až do porodu.
Upozornění: Od začátku těhotenství platí – neužívejte žádné léky bez předchozí konzultace s lékařem (ani volně prodejné léky, nebo ty, které jste užívali běžně doposud). Vše, co užijete se dostane ik vašemu děťátku a může to vážně ohrozit jeho vývoj!
Absolutním a samozřejmým tabu je alkohol a kouření! Vyhýbejte se zakouřeným prostorám, neboť v nich kouříte také – pasivní!