Nedávno ještě nepatrný shluk buněk, dnes propracovaný systém fungující jako hodinky. Ano, i tak by se mohl stručně popsat rychlý vývoj malého děťátka ve vašem bříšku. V 19. týdnu těhotenství váží přibližně 240 ga měří až 15,5 cm.
Vše se pomalu zdokonaluje a připravuje na život mimo dělohu. Na to je samozřejmě ještě brzy, ale přípravy probíhají naplno v každém okamžiku. Děťátko má skoro stejné spánkové návyky jako novorozenec. Jsou u něho jasně zaznamenatelné aktivní fáze bdění, jakož i fáze odpočinku a spánku. Dokonce má i svou oblíbenou polohu na spaní.
Zlepšuje se mu sluch. Na ultrazvuku je možné pozorovat, jak dítě dokáže reagovat na zvukové podněty přicházející „z vnějšku“. Při silném bouchnutí se dokonce i lekne. Zásadní změně podléhají i nervy, které se obalují tukovou hmotou zvanou myelin. Ta nervy izoluje a umožňuje jim tak plynulý přechod impulsů. V mozku se tvoří miliony motorických neuronů, které jsou nervovými vlákny spojeny se svalstvem. Výsledkem je, že dítě dokáže uvědoměle pohybovat svalstvem.
I když drobeček v těle matky podstatně narostl, stále má v děloze a plodovém obalu dostatek místa. Plodová voda, která ho obklopuje, plní několik funkcí. Může se v ní volně pohybovat, takže je jednou hlavičkou nahoru, jindy zase dolů. Plodová voda mu pomáhá tlumit vnější nárazy a udržovat stálou teplotu v děloze. Už jsme zmiňovali, že miminko si z ní občas něco spolkne, k čemuž se připojuje další proces – ledviny začínají tvořit skutečný první moč. V dásničky se zase formují základy už trvanlivých zubů.
Holčičkám se ve vaječnících vytvářejí pohlavní buňky – vajíčka (cca milion), které budou během života od puberty až do přechodu postupně dozrávat. Začíná se širší vývin dělohy, vejcovody jsou již na svém místě. U chlapců jsou genitálie již jasně zřetelné, takže při dobrém otočení děťátka je na ultrazvukovém vyšetření přesně vidět, zda se vám narodí chlapeček nebo holčička. Málokteří lékaři to však oznamují před dvacátým týdnem gravidity, hlavně pro „špatné otočení“ miminka.
Co cítí maminka?
Po kritickejších prvních měsících se opět začnete zajímat io věci sexuální. Určitě se nevyhnete uvažování nad tím, zda je sex v těhotenství bezpečný a nemůže nějak ublížit miminku. Odpověď zní jednoznačně ne, pokud jde o bezproblémovou a normální těhotenství. Jakmile se vyskytnou vážnější komplikace, které změní vaše těhotenství na rizikové a intenzivně se jimi začne zabývat váš gynekolog, případně další odborník, vznikají určitá omezení platná i pro oblast sexuálního života. Přesně jejich určí lékař.
Nadále může pokračovat tzv. těhotenská náladovost, při které se vaše pocity a nálady střídají jako na houpačce za aprílového počasí. Nedejte se zaskočit, jde o zcela normální součást těhotenství vyvolanou hormonálními změnami, únavou, přibíráním, úzkostí z porodu a dalšími změnami, které „úřadují“ ve vašem organismu. Může se stát, že vám dočasně budou vadit určité věci, sexuální apetit může být snížen, ale i zvýšený, … V každém případě se ve vašem mozku otevřel nový „soubor“ s názvem děťátko, který vás bude dál řídit a zaměstnávat vaši mysl .