Přestože se cítíte plná energie, rostoucí bříško dává zabrat vašim křížem (dolní část páteře). Rozlučte se s botami na vysokém podpatku a vyhýbejte se dlouhému sezení a stání. Jemná hnětací masáž této oblasti vás povzbudí a pomůže v bolestech.
Děťátko dosáhlo v růstových měřítkách přibližně 26 cm a váhu 410 g. Svůj vzhled zdokonalilo tím, že má zcela vyvinuté oční víčka, řasy a obočí. Nehtíky mu už dorostly k vrcholu prstíků.
V této fázi dochází k rapidnímu růstu mozku. Struktura nacházející se uprostřed slouží jako továrna na mozkové buňky a krátce po porodu zanikne. To však neznamená, že mozek zůstane v klidu, právě naopak, jeho úžasný růstový proces pokračuje až do pěti let dítěte.
Pokožka je již zcela pokryta tenkou vrstvou plodového mazu. Miminko má již vyvinutý hmat a zkouší všechno kolem sebe. Někdy dokonce chytí i pupeční šňůru. Nebojte se, nedokáže ji zatlačit natolik, aby si ublížilo. Cítí své vlastní doteky na tváři, což je velmi důležité zejména po porodu. Když ucítí na svém líci vaši bradavku, hned se instinktivně přisaje. Tak začíná úspěšné kojení.
Orgány děťátka se specializují ve funkcích a játra začíná vytvářet různé enzymy specifické pro těhotenství – červené krvinky, které však žijí kratší než ty, které se vytvářejí po porodu. Po jejich rozpadu se vytváří bilirubin, který je z krve odbouráván enzymy jater a odplavován placentou do vašeho oběhu, odkud je vylučován. Proto po porodu, když už musí být bilirubin odstraněn celkově z těla novorozeňata, který si s tím musí poradit samo, se zvykne vytvořit novorozenecký ikterus – žloutenka. Je to normální jev, pokud hladina bilirubinu nepřekročí toxickou hranici. Předchází tomu umístění miminka pod speciální modré světlo, které bilirubin v krvi rozpouští.
Co cítí nastávající maminka? Přicházejí první „poslíčci“
V tomto týdnu můžete na sobě zpozorovat, že vaše děloha začíná s tréninkem své svaloviny na blížící se porod. To se projevuje v podobě nebolestivých „kontrakcí“, které se také nazývají Braxton-Hicksovy nebo lidově „těhotenská poslíčci“. Jde o několik minutové ztuhnutí bříška. Může se objevit kdykoliv během dne a trvat i déle než půl hodiny. Jsou však i maminky, které nic podobného nepociťují a tyto tréninky u nich proběhnou jaksi „v tajnosti“.
Není se čeho obávat. I když děťátko cítí, že stěny dělohy jsou napjatější, Braxton-Hicksovy kontrakce nejsou nebezpečné, či škodlivé. Právě naopak, tělo se jimi připravuje na velké finále těhotenství. Porod!
Může se stát, že vám budou tito „poslíčci“ nepříjemní. Tehdy se trošku projděte, změňte polohu při sezení, lehněte si, nebo zhluboka dýchejte. Pomáhá i příjem tekutin, proto vypijte alespoň jeden sklenici vody. Při dehydrataci jsou tyto pocity intenzivnější.
V případě, že by tyto kontrakce začaly být bolestivé a jejich četnost by byla větší než čtyřikrát za hodinu, kontaktuje svého gynekologa nebo jděte do nemocnice na kontrolu. Pravidelné bolestivé kontrakce totiž mohou být signálem předčasného porodu, včetně silných bolestí zad a křížové oblasti.
Poradna
V těhotenské poradně se tentokrát kromě tradičního změření tlaku, vyšetření moči a odvážení váhy zaměří na tuhost a délku děložního čípku, aby se předešlo případnému předčasnému porodu pro jeho nedostatečnost. Vnějším prohmatáním břicha se ověří i velikost dělohy. Měla by odpovídat aktuálnímu měsíci těhotenství. V prsou se vám může začít tvořit řídká kalná tekutina tzv. mlezivo, jehož kapky občas vytečou z bradavek, avšak dále si je nevymačkávejte!