Současně jak se dítě vyvíjí fyzicky, začíná si uvědomovat i samo sebe, stává se vnímavou osobou přežívající různé pocity. Zkroucené do klubíčka leží v děloze jako na podušce z tekutiny, která ho obklopuje. Je zcela odkázáno na zásobování výživnými látkami a kyslíkem z vaší placenty. Ta zabezpečuje i odvod odpadních látek. Pojďme se společně podívat jak se má vaše miminko v 24. týdnu těhotenství …

Co se děje v bříšku?

Děťátko váží kolem 600g a měří krásných 30 cm (přesně jako školní pravítko). Za touto úctyhodnou hmotností se skrývají svaly, kostní hmota a orgány. Svalová koordinace se každým dnem zdokonaluje.

Následujících sedm dní se začnou na kůži tvořit potní žlázy. Chuťové pohárky jsou již ve formě a také se vyvinulo vnitřní ucho, které kontroluje rovnováhu těla při pohybu.

Přestože se nyní kyslík k vašemu děťátku dostává prostřednictvím placenty, po porodu nastanou velké změny a plíce miminka budou muset zajistit dýchání sami. V rámci těchto příprav se v nich tvoří kapilární cévní systém. Od 24. týdne se alveoly a dýchací cesty naplňují tekutinou.

V plicích se začínají tvořit aktivně lipoproteiny – surfaktant. Je to látka, která napomáhá roztahování plicních sklípků, zabraňuje jejich slepení a umožňuje roztažení plic po porodu. Tím se děťátko poprvé nadechne samo. Kdybyste se podívali 3D ultrazvukem na děťátko, už byste zřetelně rozeznali tvář, možná byste už i zkoušeli odhadnout na koho se podobá. Je to už malý človíček.

Co v případě předčasného porodu?

Oficiálně je v tomto týdnu děťátko považovány za životaschopné a i při extrémně předčasném porodu existuje šance, že přežije. Samozřejmě, za předpokladu urychleného umístění novorozence na jednotce intenzivní péče. Úmrtnost je však nadále velmi vysoká!

Děťátko musí být umístěno v inkubátoru, protože si pro nedostatek tukových zásob neví udržet tělesnou teplotu. Závažné komplikace způsobuje i nezralost plic, a tedy neschopnost samostatně dýchat, možné krvácení do mozku, trávicí potíže, problémy s vylučováním, … Lékaři se proto snaží udržet i problémovou těhotenství co nejdéle, v případě, že to okolnosti dovolují.

Co cítí nastávající maminka?

Nadále přibíráte na váze, optimální přírůstek jsou dva kilogramy za týden. Pokud vás trápí, že jste přibrala více, omezte stravu plnou tuků a cukrů. Můžete začít uvažovat, ve které porodnici byste chtěli přivést na svět svého potomka.

Vše závisí na vašich požadavků: zda chcete rodit „klasicky“, nebo raději zvolíte alternativu: porod do vody, na židli, zda v jiné libovolné poloze, zda chcete přirozený porod nebo pomocí epidurální analgezie. Máte možnost volby zda bude partner při tom nebo ne. V nemocnicích ve větších městech máte (za příplatek) k dispozici i nadstandardní pokoj s televizorem, ledničkou, vlastní koupelnou, … Jak vidíte, rozhodnout se musíte mezi více alternativami, proto je lepší myslet na ně předem a poinformovat se blíže o možnostech ve vašem městě.

Opět pohyb …

Nezapomeňte, že pohyb je nejlepším prostředkem jak zůstat ve formě (i v dobré náladě). Navíc přispívá ke zredukování a zmírňování některých těhotenských příznaků (např .: křečové žíly, bolesti zad, křížů) a neukládají se vám nepotřebné kila navíc.

V této fázi březosti totiž můžete začít pociťovat změknutí vaziva v okolí kloubů a změny v držení těla. Hormony si dělají svou práci „kvalitně“, avšak vám hrozí větší riziko úrazu, proto nezapomeňte na opatrnost i při běžných, každodenních aktivitách, nejen při sportu.

Poradna

V 24. týdnu, kromě obvyklých vyšetření v těhotenské poradně, proběhne i odběr krve. Hodnotí se celkový krevní obraz (množství červených a bílých krvinek) a protilátky v případě, že váš Rh faktor krevní skupiny je negativní.