Děťátko váží kolem 1 200 ga 36 cm. Tělíčko začíná být pomaličku plnější a kulatější, zejména díky nárůstu svalové a kostní hmoty. Podkožní vrstva tuku je tenká, tvoří pouze 1% z celkové hmotnosti plodu. Největší přibrání miminko teprve čeká přibližně kolem 35 týdne, kdy tuková vrstva bude tvořit okolo 15% hmotnosti.
Očka jsou kompletně vyvinuty a začíná poprvé otevírat víčka. Rozhlíží se kolem sebe, všechno ho zajímá. Chuťové kanálky se také hlásí o slovo, proto miminko v tomto týdnu už dokáže reagovat na sladkou, kyselou a hořkou chuť.
Když vypije příliš mnoho plodové vody, začne se mu škytat, což cítíte jako slabé klepání. Váš poklad toho dokáže velmi mnoho: mračí se, mhouří, špulí rty, otevírá a zavírá ústa, zívá, škrábe se na nose, chytá si prstíky a pupeční šňůru, …
V části mozku, která slouží jako centrum myšlení se odehrává dramatický vývoj – stává se větší a složitější. Sedmiměsíční plod je schopen pociťovat bolest a reaguje na podněty z vnějšího světa velmi podobně jako novorozené miminko.
Od nynějška by měly zintenzivnit vaše návštěvy v těhotenské poradně na jedenkrát za tři týdny, při rizikové těhotenství na jednou za dva týdny. Stále častěji se začíná mluvit o poloze plodu. Je totiž nejvyšší čas, aby se pomalu obrátilo „hlavou dolů“, záhlavím směřujícím k ústí dělohy. Někdy však děťátko bývá otočené koncem pánevním, když směřuje dolů zadečkem nebo nožičkami, či příčně.
Nejpříznivější poloha pro porod je hlavičkou. Ale v této fázi těhotenství se ještě nemusíte obávat, pokud se miminko neotočilo tím správným směrem. Má na to totiž ještě stále dost času.
Pokud vám partner položí ruku na břicho, pocítí, jak se děťátko hýbe, ba může vytušit i výdu nohy či zadečku, když kope nebo mění svou polohu. Přináší to všem třem nesmírnou radost. Určitě vyzkoušejte!
Můžete začít mít potíže a otékáním nohou a prstů na rukou. Informujte o tom svého lékaře a nohy si vykládejte na vyvýšené místo, kdykoli se to bude dát.
Začnete se asi cítit objemná a těžkopádná. Nepozorovaně se může přidružit i zapomnětlivost. Hlavu vzhůru, výsledek bude určitě stát za to …
Glukózový test
Do ukončení 28. týdne byste měli mít udělaný tzv. test pro zjištění těhotenské cukrovky. Označuje se také jako orálně-glukózový toleranční test. Na toto vyšetření musíte přijít ráno celkem nalačno, sestřička vám odebere krev a dá vypít sladkou vodu – glukózu. Pak musíte dvě hodiny počkat, během nichž se opět nesmí nic jíst. Následně vám opět odeberou krev, kterou spolu s první vzorkem odešlou na rozbor.
Je to velmi důležitý test, protože těhotenská cukrovka může být nebezpečná pro vaše děťátko. Včasné odhalení této komplikace je tedy prioritou.