Děťátko měří přibližně 45-49 cm a váží 1700g – 1 900 g. Jeho hlavička má průměr přibližně 8,2 cm a chodidla nožky asi 6,3 cm. Prostor v děloze se postupně, čím dál, tím víc zaplňuje, proto možností pohybu bude pomálu. Pokud by se narodilo nyní, mělo by více než 95% šanci na přežití v případě speciální lékařské odborné péče.
Výzkumy ukázaly, že miminka v osmém měsíci těhotenství již dokáží mít během spánku i sny. Neuvěřitelné! O čem asi tak sní naši drobečci?
Většina dětí v tomto týdnu těhotenství je již v poloze dole hlavičkou. Je to nejideálnější poloha na porod. Hlavička je nejtěžší a nejširší a připraví cestu pro tělíčko. Naléhání hlavičky na děložní hrdlo mu pomáhá při otevírání v první době porodní.
Některé dětičky se však uvelebí v děloze hlavou nahoru a nechtějí se otočit. Mluvíme o poloze koncem pánevním – zkratka KP. Nebojte se děťátko se někdy otočí až těsně před datem porodu.
Rostoucí děloha směřuje stále vyšší, takže pálení žáhy nabírá na intenzitě. Dýcháte stále obtížnější, i při malé námaze se rychle zadýcháte a musíte zastat. Kdekoliv se vyberete, mějte vždy v po ruce něco na pití. Nedostatek tekutin, zvláště v letních parných měsících, může způsobit nepříjemné pocity, nevolnost a ztuhnutí bříška. Samozřejmě s tím souvisí časté močení, takže s ním předem počítejte.
Během celého těhotenství, avšak zvláště v tomto období, neodcházejte pryč z domu bez vašeho těhotenského průkazu. Neplánovaně se totiž může stát cokoliv, av takovém případě je dobré mít všechny údaje o dosavadním průběhu těhotenství k dispozici zdravotníkem.
Zvlášť si dejte pozor zejména na prudkou bolest hlavy, otoky nohou, obličeje, závratě, zda změny ve vidění. Mohou totiž znamenat začátek preeklampsie, vážného onemocnění, které se projevuje i vysokých krevním tlakem a přítomností bílkovin v moči. Pokud jste něco ze zmíněného na sobě zpozorovali, ihned o tom informujte svého lékaře. V takovém případě bude nutná hospitalizace a následná léčba.
Kojení
Už teď byste si měli začít studovat jak vypadá správné přisátí děťátka k prsu. Je to základ kojení!
Základní pravidla:
- Dítě by se mělo přisát nejen na bradavku, ale i na velkou část dvorce.
- Bradavka směřuje k dětské horním rtu a větší část obepíná spodní pera děťátka. Brada dítěte se dotýká prsu.
- Tělo a nožky děťátka by měly být přitisknuté k tělu matky.
- Hlavičku děťátka pouze podpíráme, netiskneme k prsu.
Prs nejde k děťátku, ale dítě k prsu, odvděčí se vám i páteř - Dítě musí mít velmi otevřená ústa – to docílíme tak, že mu bradavkou projdeme po horním rtu.
- Dítě nepřikládáme když pláče tehdy má jazyk zdvižením vzhůru a přisátí není možné!
Odebrání pupečníkové krve
Prvotní informace vám poskytne gynekolog, ke kterému chodíte během těhotenství na pravidelné prohlídky. Každý porodník by měl mít k dispozici informační leták, na kterém naleznete kontaktní údaje: adresu a telefonní číslo, na které je třeba zavolat a nahlásit svůj zájem o odběr pupečníkové krve svého děťátka. Vyžádají si od vás jméno, adresu, telefonický kontakt, předpokládaný termín porodu, nemocnici, ve které plánujete rodit. Následně vám poštou domů pošlou všechny bližší informace, šek na vyplacení zálohy, smlouvy o odběru a uskladnění odebrané krve, které po vyplnění a podepsání pošlete obratem zpět.
V případě, že se rozhodnete dát odebrat pupečníkovou krev svému děťátku na poslední chvíli (pár dní před porodem nebo přímo na porodním sále) a nestihnete vyřídit zmíněné záležitosti, nevadí! Stačí to jen urychleně nahlásit svému porodníkovi, ten provede odběr a formality se vybaví později.
Odběr pupečníkové krve je rychlý, bezbolestný a bezpečný pro vás i pro vaše dítě. Provádí se hned po porodu dítěte a přestřižení pupeční šňůry pomocí sterilní soupravy s jehlou do odběrného vaku, který mají nemocnice v záloze a kdykoliv k dispozici. V žádném případě nezasahuje do normálního průběhu porodu.
Co je pupečníková krev?
Jde o krev novorozence, která zůstane po přestřižení pupečníkové šňůry v placentě (asi 97%) av samotném pupečníku (3%). Obsahuje vzácné kmenové krvetvorné buňky, které se za určitých podmínek mohou použít k léčbě různých závažných onemocnění vašeho dítěte v budoucnosti (i v dospělém věku!).