Jste již ve druhém měsíci těhotenství a ve vašem nitru se rodí nový život. V tomto období je už opravdu nejvyšší čas, abyste si koupili těhotenský test (pokud jste tak ještě neučinili).
Vaše miminko je už asi 1.25 mm dlouhé, formuje se mu mozek, mícha, svaly a kosti, proto je důležité, aby vaše tělo mělo dostatečné zásoby kyseliny listové, tu by vám měl předepsat váš gynekolog, ale nezapomínejte ani na jiné vitamíny, které potřebuje nejen vaše tělo, ale i plod. Samozřejmě, o všem byste se měli poradit se svým lékařem.
Budoucí maminky by se měly úplně zříci cigaret, alkoholu, či jiných návykových látek. Začít zdravě žít a myslet především na zdraví svého ještě nenarozeného dítěte.
Jak se cítí žena v druhém měsíci těhotenství?
Těhotenství je pro každou ženu velmi náročným obdobím, kdy si budete muset zvyknout na různé změny. Můžete se najednou cítit unavená a potřebovat si odpočinout mnohem častěji než dříve. Klidně si dopřejte tolik odpočinku, kolik budete potřebovat.
Dalším průvodním znakem těhotenství je nucení na zvracení a samotné zvracení. Obvykle ráno, není to však pravidlo. Ranní nevolnosti obvykle ustanou na konci 1. trimestru, ale u někoho mohou přetrvávat i během celé gravidity. Údajně je ranní nevolnost silnější u žen, kterým se má narodit děvče, než u těch, které čekají chlapce.
Jiné příznaky
Nepříjemné může být v těhotenství i špatné trávení, což může způsobovat plynatost a nadýmání, které vás bohužel dokáže provázet během celého těhotenství. Těhotné ženy mohou také trpět bolestmi hlavy a nízkým, či naopak vysokým tlakem, což může mít za následek i závratě.
Častější močení vám bude možná znepříjemňovat život, ale nezbývá než si zvyknout, protože zřejmě bude přetrvávat po celou těhotenství. Je to totiž způsobeno tlakem rostoucí dělohy na močový měchýř a zvýšeným příjmem tekutin.
Můžete také cítit tlak, svědění dlaní a chodidel, které se mohou zabarvit do červena. Typické je i lechtání v prsou a ztmavnutí bradavek.
Hormony, které řídí silné tělesné změny v těle ženy, mají celou řadu vedlejších účinků. Tyto sahají od ucpaného nosu přes zvýšenou produktivitu slin, až po emocionální výkyvy, na které by se měl připravit hlavně partner a okolí těhotné ženy. Přecitlivělost by měla pominout po prvním trimestru, ale není vyloučeno, že těhotná žena bude „uplakaná“ až do porodu.