Těhotenství je krásné, ale zároveň často doprovázené i méně příjemnými situacemi. Mnohé budoucí maminky pořádně potrápit, zejména v počátcích těhotenství, nevolnosti. Proč se vlastně objevují, jak dlouho přetrvávají a jak si s nimi poradit?
Příčiny
Příčiny ranní (často však celodenní) těhotenské nevolnosti nejsou přesně známy. Určitý podíl „viny“ ale na tomto jevu mají bouřlivé hormonální změny probíhající v organismu budoucí maminky. Podle vědců může být ranní nevolnost v těhotenství do jisté míry i dědičnou záležitostí, tedy větší předpoklad na nevolnosti v těhotenství mají ženy, jejichž matky také trpěli těhotenskými nevolnostmi.
Jako při prvním, tak i při dalším?
Myslet si, že pokud jste nevolnosti neznaly v prvním těhotenství, určitě vás obejdou i v druhem, je velmi nespolehlivé. Spousta žen potvrzuje, že při každém těhotenství to s nevolnostmi bylo jinak. Dokdy se budu trápit? Je těžké přesně odpovědět na otázku, dokdy těhulka potrápí těhotenské nevolnosti. V mnoha případech je jakousi hranicí konec prvního trimestru, tedy nevolnosti často pominou s ukončeným 12. týdnem těhotenství nebo někdy kolem této doby. Jsou ale i ženy, které nevolnosti provázejí mnohem déle, někdy i během celého těhotenství.
Jak to vnímáme?
Nevolnosti u těhotných mohou mít mnoho podob. Spousta budoucích maminek se stěžuje na nechuť k jinak běžně konzumovaným jídlům. Pokud jste například do té doby milovali pikantní jídla, najednou je nemůžete ani cítit, doslova se vám z nich zvedá žaludek. Často stačí jen představa daného jídla a je vám na zvracení. Další skupina žen zažívá nevolnosti doprovázené zvracením. To může být buď jen ráno, nebo během celého dne. Opět je to individuální. Jsou také těhulky, u nichž nevolnost, má podobu jakoby neustálého hladu. Žena tehdy pociťuje podivnou prázdnotu žaludku, z čehož má nepříjemné pocity. Když se nají, stav se zlepší, ale někdy paradoxně se po jídle nevolnost ještě zhorší.
Nevolnost mohou vyvolávat i některé vůně, přičemž nemusí jít jen o vůni jídla, ale také o parfémy, různou kosmetiku, aviváže, čistící prostředky a podobně. Nadměrné a nebezpečné zvracení (hyperemesis gravidarum) Některé těhulky mají na začátku nebo i později v těhotenství takové nevolnosti, že denně i několikrát zvrací. Nedokážou v sobě udržet ani kousek jídla a nejednou ani čistou vodu. Takový stav je určitě velmi nepříjemný a pokud je zvracení příliš intenzivní, může být ohroženo i miminko. Proto se některé budoucí maminky, u kterých je zvracení opravdu ve velké míře, musí i hospitalizovat a podstoupit potřebnou léčbu.
Co s nevolnostmi?
Pokud vás trápí ranní nevolnosti, běžným doporučením je mít u postele pár sušenek a trochu džusu či vody. Důležité je, abyste nevstali z postele s prázdným žaludkem. Proti nevolnostem se u některých těhulek osvědčil zázvor (zázvor). Ten si můžete připravit ve formě čaje a popíjet během dne, ale dají se koupit i tablety s výtažkem z této rostlinky, které jsou bezpečné i pro těhotné ženy.
Existují různé finty, jak zvládat těhotenské nevolnosti, ale většinou na účinný postup a prostředky musí přijít každá žena sama. Pokud víte, že vám bývá špatně, když zůstanete hladová, snažte se tomuto stavu včas předejít. Vždy mějte po ruce nějaké jídlo, byť i kousek chleba nebo sušenky, abyste zahnali hlad. Je dobré jíst v menších množstvích a potravu přijímat průběžně během dne, ne nárazově. U některých žen pomáhá proti nevolnostem zmrzlina, hroznový cukr (dá se koupit i ve formě bonbonů) či malé množství nápojů s obsahem kofeinu (s tím je však třeba v těhotenství raději opatrně).
V případě citlivosti na různé pachy se snažte takovým vůním vyhýbat. Mnohé ženy během těhotenství nesnesou například ani návštěvu restaurace, protože směs pachů z různých jídel jim dráždí žaludek. Na závěr alespoň jedna pozitivní zpráva pro nevolnostmi zkoušené budoucí maminky – ženy, kterým bývá v těhotenství nevolno, mívají nižší riziko potratu než ty, které nevolnosti netrápí.