Který den cyklu, nebo den po ovulaci ukáže test vytouženou druhou čárku? To je nejčastější otázka všech snažilek, které nedočkavě touží vědět, že miminko je na cestě. Pokud pracujete s vaším partnerem na miminku, jistě znáte, jaké to je – nevědět se dočkat, kdy už budete moci z těhotenského testu vyčíst tu nejkrásnější zprávu. Svou nervozitou a předčasným jednáním však nic neurychlíte.
Všechno má svou posloupnost, a tak i na prvotní vyzkoušení testu byste měli počkat patřičný čas.
Jak a kdy probíhá oplodnění a uhnízdění vajíčka?
Začátek celého procesu oplodnění lze počítat od ovulace ženy, která probíhá přibližně mezi 11. až 16. dnem cyklu (DC = den cyklu), ale některé ženy ji mohou mít posunutou na zcela jiný DC – pokud chcete počít, měli byste znát své plodné dny.
Každý měsíc se nám vytvoří ve vaječnících vajíčko, které postupně přejde do vejcovodů. Tam dochází i k samotnému oplodnění vajíčka spermií. K jejímu proniknutí však nemusí dojít nutně přesně v čase pohlavního styku. Spermie dokáže přežít v ideálních podmínkách v plodném hlenu i dva dny a k oplodnění tak může dojít i několik hodin či dní po milování.
Po splynutí se vajíčko vybere na další cestu až do dělohy – do ní vstupuje asi na 3. až 4. po oplodnění a mezi 5. až 10. dnem dojde k jeho uhnízdění ke stěně dělohy. Celý tento proces tedy může trvat cca. 10 dní.
Teprve po úplném zahnízdění vajíčka začne vznikat vyšší produkce lidského choriového gonadotropinu (hCG), který pospat proniká do krve a moči, a až přítomnost tohoto hormonu můžeme následně zachytit pomocí domácích těhotenských testů. Úkolem těhotenského hormonu hCG je zamezení vzniku menstruace a ochrana uhnízdění oplodněného vajíčka.
Nejideálnější den prvního testování? 1. den zdrží menstruace
Kdy je tedy nejvhodnější udělat si první těhotenský test? Při všech zcela ideálních podmínkách byste mohli první náznaky druhé čárky na testu znát už po 9 dnech od ovulace čili 9 DPO (DPO = den po ovulaci)
No, protože vajíčko většinou potřebuje na dostatečné uhnízdění a následnou produkci hCG delší dobu, doporučuje se provést test až v 1. den zdrží menstruace, cca. 13 až 14 DPO.
ALE POZOR! Podle některých odborníků mohou být ještě i tyto výsledky klamavé. Pokud totiž vajíčko není dostatečně uhnízděné, případně ho tělo nepřijme, může dojít k jeho uvolnění a zaniknutí tím, že dostanete pozdější menstruaci.
V takovém případě mluvíme o biochemickém těhotenství, které se děje poměrně často, ale většinou o něm ženy vůbec nevědí, protože jediným příznakem je opožděná menstruace. No ženy, které se o miminko snaží, často testují dříve a při biochemickém těhotenství jim jemně zvýšené hCG může na testu ukázat slabou druhou čárku. Ta však potom další dny nesílí, naopak – slábne až do dne, dokud se nedostaví menstruace a s tím i zklamání (při normálním těhotenství čárka na těhotenském testu sílí každým dnem, pokud se testuje v rozmezí 10 DPO do 20 DPO).
Takže – pokud si chcete být zcela jisté a nechcete prožít zklamání z případného pozitivního testu a následného nástupu menstruace, test byste si měli udělat nejlépe až 2 týdny od začátku zpoždění menstruace.
10 test, 25 a špičkový test nebo který si vybrat?
I správné testování je důležité. Při pořizování těhotenských testů se doporučuje používat ranní moč. Ten je totiž nejsilnější a není ředěný žádnými tekutinami, které jsme doplňovaly během dne. Pokud je však tvorba hCG dostatečná, test si můžete udělat kdykoliv během dne a ukáže vám nezkreslené výsledky.
Na výběr většinou máte testy s označením: 10 IU / ml a 25 IU / ml. Tato čísla znamenají, jakou hodnotu tohoto hormonu v moči dokáže test zachytit.
10-tkové jsou tedy citlivější a těhotenství odhalí dříve. ALE! Právě u nich se v některých případech mohou objevit falešné výsledky ovlivněny jinými vlivy.
Chcete-li mít tedy větší jistotu, udělejte si po vynechání menstruace 25 test, který je jednoznačnější, protože potvrzuje vyšší hladinu hCG.
A co všechno může ovlivnit výsledek těhotenského testu?
I když jsou těhotenské testy v dnešní době téměř stoprocentní, může dojít ke zkreslení výsledků. Čili pokud pak zajdete za lékařem, ten vám může vaše nadšení zmařit opačnými výsledky. Ke zkreslení hodnoty testů může dojít v těchto případech:
měla žena mimoděložní těhotenství, při kterém plod nedonosí
nedošlo k úplnému uhnízdění vajíčka a menstruace se kvůli tomu zpozdí – biochemické těhotenství
podstupujete léčbu neplodnosti a užíváte léky, které obsahují i hormon hCG
ostatní léky by vám výsledky testů neměli zkreslit. No musíte si důkladně přečíst leták u nich, protože někdy mohou výrobci připustit malé odchylky.
výsledek mohou ovlivnit i cysty na vaječnících a menopauza
tělo začne tvořit hCG v počátku v menších dávkách a test vám může poskytnout informaci, že nejste těhotná. Těchto případů není mnoho, ale každá žena je individuální, a proto je třeba počítat i s touto možností a udělat si test v případě zpoždění menstruace raději opakovaně.
HCG se nejprve ukáže v krvi
Zcela první možností, jak zjistit těhotenství, jsou krevní testy. V krvi se totiž zvýšená hladina hCG objeví nejdříve. U některých žen je to už do osmi dnů od oplodnění vajíčka.
Takové testy však nejsou nutné, pokud nenastala neočekávaná situace a vy nepotřebujete vědět výsledek testu urgentně.
Například – pokud vás čeká dlouhodobá pracovní stáž v zahraničí či jiná cesta a pokud byste byli těhotná, nemohli byste odcestovat, nebo máte užívat nějaké léky, které se v těhotenství nesmí, nebo jiné riziko pro těhotenství.
Jinak je ale vhodnější počkat si nejprve na výsledek domácího testování. Rozdíl je opravdu jen pár dní a kdybyste měli vždy takto sledovat vaše případné otěhotnění, v čekárně u gynekologa se objevíte každý měsíc.