Ranní nevolnost a zvracení trápí mnohé těhotné ženy během prvního trimestru. Jsou však i takové, které žádné problémy necítí, a vůbec to neznamená, že by nebylo něco v pořádku. Jenže – co když ranní nevolnost není vůbec jen ranní a netrvá jen během prvního trimestru? I takové případy jsou!
Nemusí být je jen ranní
Pojem ranní nevolnost může být však do značné míry zavádějící, a to hned z několika důvodů. U některých žen totiž tato ranní nevolnost přetrvává během téměř celého dne, navíc také není pravidlem, že ji budete cítit jen a jen během prvního trimestru. Zajímavé však je, že dodnes jsou příčiny mnoha negativních stavů, které doprovázejí těhotenství stále neobjasněné.
Špatně-nedobře během celého těhotenství
Podle statistik nevolností a zvracením v těhotenství trpí čtvrtina žen. Malá část z nich však nepociťuje tyto nepříjemné stavy jen během prvního trimestru, ale táhnou se i ve druhém, či dokonce ve třetím trimestru. Skončila jsem v nemocnici
Toto si prožila během svého těhotenství i 31-letá Linda: „První tři měsíce byly doslova hrozné. Už druhý týden po oplodnění mi začalo být špatně, což se postupně zintenzivňovaly tak, že mě museli hospitalizovat. Zvracela jsem i vodu, nic ve mně nezůstalo ani chvíli. Naštěstí tyto nebezpečné stavy se podařilo dostat do únosných hranic, a tak druhý trimestr byl o něco lepší.
Zvracela jsem však stále, i když ne tak často. Napínal mě, když jsem se dostala do stresu, když jsem ucítila nějaký pach nebo vůni – dokonce i parfém, který se mi dříve velmi líbil, zda jídlo, které mi chutnalo. Myslela jsem si, že poslední trimestr bude lepší. Nebylo to tak. Jako maličká rostla, stále více mě tlačila na žaludek a začala se mi tvořit kyselina a pálit mě žáha. Takže vlastně i poslední měsíce jsem vracela, dokonce jsem musela spát v polo vleže, protože jakmile jsem si lehla, kyselina mi vystoupila až do úst … No, věru nic příjemné, ale díky lékům jsme to s malou nakonec úspěšně zvládli. “
Kdy třeba vyhledat pomoc
Je samozřejmě, že těhotná žena by měla být od počátku těhotenství pod dohledem odborníka. Zpočátku se sice na kontroly nechodí velmi často, ale v případě, že trpíte těžší nevolností a zvracením, měli byste vyhledat odborníka co nejdříve. Těžké a dlouhodobé zvracení zvyšuje riziko předčasného porodu a nízké hmotnosti dítěte, proto tento stav třeba řešit nejednou i hospitalizací.
Nevolnosti mohou vést k dehydrataci a podvýživě. Pozor na náhlé stavy nevolnosti nebo nekontrolovatelného zvracení ve druhém a třetím trimestru. Nejsou normální! Mohou indikovat onemocnění, otravy jedem, ale i zdravotní problémy. Vždy, když vaše nevolnosti spojené se zvracením trvají více než 24 hodin, je nutné vyhledat lékařskou pomoc, protože nastává velké riziko dehydratace.
Alespoň sedm kilo
Nové výzkumy ukazují, že pokud se podaří ženám navzdory dlouhotrvajícím nevolnostem v těhotenství přibrat alespoň 7 kilo, nemají horší výsledky těhotenství než ženy, které nevolnostmi netrpí. Většina budoucích maminek trpí nevolností od čtvrtého až šestého týdne a tyto problémy mizí po čtrnáctém týdnu těhotenství.
Až 75 procent maminek má zkušenosti s nevolností nebo zvracením v tomto období. Pomoci může stravování v malých a častých porcích, zda konzumace zázvoru. Pokud to nepomáhá, váš gynekolog vám doporučí bezpečné a účinné léky, v případě dehydratace a těžkých stavů hospitalizaci, během které vás zavodnit infuzemi a léky stabilizují nevolnosti alespoň na snesitelnou úroveň.
Proč je těhotným špatně?
Takové krásné období, mnohé se na něj těší a nakonec ho prožívají s nemalými nepříjemnostmi. Není to tím, že v bříšku něco pomalu, ale jistě roste – z primárního pohledu. Zpočátku je plod velmi maličký na to, aby žena pociťovala nepohodlí kvůli jeho velikosti. Jisté však je, že již od prvních dnů po oplodnění nastávají změny, které nás ovlivňují.
Jde zejména o tyto změny:
Hladina HCH – na začátku těhotenství se zvyšuje hladina hCG, humánního choriového gonadotropinu. Na základě měření hladiny tohoto hormonu dokážou lékaři i testy ukázat těhotenství již přibližně sedm dní po oplodnění. Tento hormon je jedním z hlavních podezřelých viníků těhotenské nevolnosti.
Estrogen – i hladina tohoto hormonu v těhotenství stoupá, díky němu ztlušťuje výstelka v děloze, která shromažďuje krev a živiny.
Které ženy častěji trpí těhotenskou nevolností?
Opakovaně těhotné, které i v předchozím těhotenství trpěly nevolnostmi.
Ženy, které pociťovali nevolnost při užívání antikoncepce (reakce na estrogen).
Ženy, které mají k tomuto neduhu genetické dispozice – matka nebo sestra trpěly během těhotenství nepříjemnými stavy nevolnosti.
Ženy, které trpí migrénami a bolestmi hlavy.