Plod do 24. týdne necítí bolest – interrupce to ale neomlouvá!
Když přijde řeč na potrat, většina lidí automaticky převrátí oči a pomyslí si, jaká nevyspělá a krutá žena je dotyčná. Mnohdy je to pravda, i když pro potrat se žena může rozhodnout z vážných zdravotních problémů. Nikoho však nesuďme, ani neobhajujme a podívejme se raději na zajímavosti ze světa vědy, které se dotýkají života nenarozeného děťátka.
Bezbolestné, takže v pořádku?
Někteří odpůrci potratů apelovali na neetičnost tohoto činu. Mimo jiné, i kvůli bolesti, která je plodu samotným zákrokem způsobována. Podle zpráv BBC však britští lékaři a vědci zjistili, že plod v prvních dvaceti čtyřech týdnech, tedy v době, kdy je u nás (v Evropské unii a ve více dalších zemích) možné provést umělé přerušení těhotenství, bolest necítí.
Samozřejmě, určitě to není omluva pro ty, kteří se rozhodnou pro potrat. Snad však vědí, proč to dělají.
Netřeba měnit zákony
Britské královské kolegium porodníků a gynekologů ve zprávě uvedlo, že plod ve věku do čtyřiadvaceti týdnů je nevyvinutý a proto není nutné měnit zákony o umělém přerušení těhotenství. Studie věnovali zejména kvůli kampani odpůrců potratu, požadujících přinejmenším zkrácení doby, do které se mohou potraty provádět, když už není průchodný jejich absolutní zákaz.
Válka laiků a vědců
Odpůrci potratů nedávno přednesli studii, která měla dokázat, že plod cítí bolest. Nicméně odborníci z Britského královského kolegia porodníků a gynekologů ji odmítli. Problémem totiž bylo, že vycházela z výsledků testů, provedených na nedonošených a předčasně narozených dětech. Odborníci svorně tvrdí, že výsledky takové studie nelze přenášet na situaci, kdy je plod ještě v děloze. Prozkoumali i všechny dosavadní práce, které se dotýkaly této problematiky. Klíčovou otázkou bylo, zda embryo nebo plod mladší než dvacet čtyři měsíců vnímá bolest.
V děloze jak v umělém spánku
Vědci se shodli se na tom, že plod vnímá bolest až po dvacátém čtvrtém týdnu těhotenství. Ve zprávě, která vyplynula ze studie, odborníci tvrdí: „Nervová zakončení v mozku nejsou před dvacátým čtvrtým týdnem dostatečně vyvinuté k tomu, aby cítili bolest. Studii můžeme tedy uzavřít s tím, že plod nemůže cítit bolest v jakémkoli smyslu až do této fáze těhotenství. „Také zjistili, že prostředí, které je v děloze pro plod vytvořené vyvolává stav, který se velmi podobá umělému spánku.
Anestetika jako omluvu?
Toto nejnovější zjištění také vyvrátilo tvrzení některých odborníků, ale i laiků, kteří navrhovali, aby byly zárodku podány před zákrokem alespoň anestetika. Není to nutné, protože plod nic necítí. A nakonec, na hrůze samotného aktu to ani nic nemění.
V další studii se snažili gynekologové a porodníci současně upřesnit, které duševní a fyzické abnormality mohou ve výsledcích způsobit „vážný handicap“, protože jisté procento interrupcí se provádí právě z tohoto důvodu.
Pro a proti
Odpůrci potratů se také obávali, že se zdravotní problémy plodu – různé vrozené nebo zděděné defekty zveličovali v tom smyslu, že již při malých „nedostatcích“ nebo v případech mírného postižení, které neohrožují život plodu nebo matky, se prováděly potraty. A to i ve vyšších stádiích těhotenství. Ukázalo se však, že to tak není. Aktivisté však znovu napadli obě studie, odkazem na to, že nepostihují celou šířku problematiky. Tvrdí, že každý potrat, ať je z jakéhokoliv důvodu, je ukončením něčího života. Nuže, ať máme na interrupci jakýkoliv názor, záleží na našem vědomí a svědomí.