Každému v těle koluje 5,5 až 6 litrů krve. Jednou z jejích nejdůležitějších funkcí je přenášet kyslík z plic do všech buněk a tkání organismu. Kyslík se transportuje pomocí červených krvinek, ve kterých se váže na červené krevní barvivo hemoglobin. Pokud při tomto procesu dojde k poruše – poklesu počtu červených krvinek a hladiny hemoglobinu, dostane se do našich orgánů méně kyslíku a zároveň se v nich hromadí velké množství oxidu uhličitého. Anémie nebo chudokrevnost je soubor příznaků, při kterém je v krvi snížený počet červených krvinek erytrocytů a množství hemoglobinu. Snížený bývá také poměr objemu krvinek v tekuté části krvi plazmě, nazývaný hemoatokrit. První příčinou vzniku anémie je porucha tvorby červených krvinek pro nedostatek železa, vitamínu B12 či kyseliny listové.
Příčiny a symptomy
Typická těhotenská anémie je kombinací zředění krve v důsledku nárůstu objemu krevní plazmy a nedostatku železa v organismu a tento typ anémie se objevuje nejčastěji (75%). Nedostatek železa je obecně nejběžnější příčinou anémie. V těhotenství rostou nároky na železo, navíc ženský organismus spotřebuje asi o 1000 mg železa více než obvykle.
Chudokrevnost v těhotenství může vést k celé řadě komplikací. Zvyšuje se riziko podání krevních transfuzí v období kolem porodu, častěji se vyskytují infekce a poruchy hojení porodního poranění. Anémie postihuje asi 20% všech žen v době porodu. Symptomy jsou nepatrné a ženy jejich často přisuzují stresem běžného života. Anémie z nedostatku železa se objevuje začátkem třetího trimestru, vyvíjí pomalu, s typickými příznaky slabosti, únavy a snížené výkonnosti spojené se spaním. Těhotná žena by si měla obzvláště všímat příznaky anémie. Běžně ztrácí v průměru 2 mg železa denně a během každého těhotenství i 500 miligramů (u každé menstruaci je ztráta od 4 do 100 mg). Železo je velmi důležité a těhotná žena potřebuje 20 mg denně. Pro plod je nezbytně nutné pro zásobování krví a stavbu vnitřních orgánů. Železo se lépe vstřebává s vitamínem C, proto by těhotné ženy měly na ochucování používat citron.
Možná rizika
Pokud se u ženy rozvine těžká anémie s hodnotou hemoglobinu pod 60 g / l) normál je 115g a v těhotenství 100 až 110 g), pak poklesne i okysličování plodu a hrozí, že těhotenství skončí spontánním potratem, nebo předčasným porodem, resp. riziko předčasného odloučení placenty, krvácení při hypotonii (sníženém napětí svalů) dělohy a porucha vývoje plodu. Při těžké anémii osud plodu ještě nenarozeného dítěte závisí na rychlosti rozpadu červených krvinek. Pokud klesne hodnota krvinek na hodnoty neslučitelných se životem, plod odumírá, nebo se rodí hydrops (otok) plodu. Projevuje se otoky kůže, bříška, hlavy, s přítomností tekutiny v bříšku. Jde však spíše o raritu. Při středně těžké anémii dítě vyžaduje okamžitou transfuzi, resp. výměnnou transfuzi. Pokud je hladina červených krvinek velmi nízká dochází k otoku plodu a zároveň k otoku kůže plic, břicha, jater. Všechny orgány trpí nedostatkem kyslíku, protože červené krvinky jsou přenašeči kyslíku. Takové dítě je vysoce rizikové z hlediska přežití i dalšího vývoje. Nicméně i tento stupeň poškození je dnes už velmi vzácný.
U lehčích anémii většina novorozenců vykazuje chudokrevnost, která vyžaduje transfuzi krve, ale na životě jejich neohrožuje. Vždy to závisí na množství přítomných protilátek a od rychlosti rozpadu červených krvinek. Hlavním rizikem spojeným např. s růstovou retardací plodu není jen jeho nízká hmotnost, ale zejména nedostatek přenosu kyslíku a živin přes placentu. Dochází tím k poruše zrání orgánů plodu a zvyšuje se riziko zhoršené poporodní adaptace novorozence.
Příčiny jsou na straně matky i plodu. Mateřská příčina spočívá v dlouhodobé nedostatečné výživě, malém růstu, vysokém krevním tlaku, chudokrevnosti nebo chorobách srdce a nejednou i kouření během těhotenství. Ze strany plodu to může být genetická porucha, nitroděložní infekce nebo vícečetné těhotenství. Proto je včasné zachycení růstové retardace plodu významnou úkolem každé preventivní prohlídky v těhotenství. V souvislosti s anémií matky možným ohrožením novorozenců je vyšší poporodní úmrtnost a nemocnost, zhoršená poporodní adaptace, abnormální vývoj a horší skóre testů psychomotorického a duševního vývoje u kojenců i starších dětí.
Dobré rady
Pokud začínáte těhotenství s hemoglobinem pod 120 mg, zvyšte ve stravě příjem železa, folátů, (sloučením kyseliny listové) a vitamínů. Konzumujte čerstvé ovoce a zeleninu jako špenát, salát, brokolici, kapustu, květák, papriku, červenou řepu, mrkev, brambory, jahody, hrozny, borůvky, brusinky, pomeranče, grapefruity, sušené meruňky a švestky, rozinky, ořechu, celozrnný chléb, ryby či libové tmavé maso. Přírodní minerál železo obsahuje i extrakt z třtinové melasy, která v 100 gramech má 11,1 mg železa, 0,77 mg zinku a 146 mg vápníku. Vzhledem k množství vstřebatelného železa a vápníku lze extraktem léčit i anémii.