Plánujete si založit rodinku a už se nemůžete dočkat, kdy vám těhotenský test ukáže dvě čárky? Předtím, než tato radostná chvilka nastane, je dobré myslet na několik věcí. Například i na návštěvu zubaře.

V  těhotenství o zuby přijít nemusíte

Říká se, že každé těhotenství stojí ženu jeden zub. To je však jen pověra, která vůbec nemusí platit, pokud se o své zuby žena dobře stará. V těhotenství dochází k různým změnám v organismu ženy a například i dásně bývají snadněji zranitelné, mohou více krvácet, což se někdy odráží na zhoršené ústní hygieně a tím pádem i na vyšší náchylnosti na tvorbu zubního kazu.

Kromě toho bývají v těhotenství běžné i ranní nevolnosti a mnohé budoucí maminky zvrací. Žaludeční kyseliny pak škodí zubní sklovině, která se narušuje a je opět více ohrožena zubním kazem. Po zvracení se nedoporučuje hned si zuby mýt, protože sklovina je tehdy citlivější. Zubní lékaři radí nejdříve ústa důkladně vypláchnout čistou vodou a až po nějakém čase si je vyčistit běžným způsobem. Ještě před těhotenstvím je dobré nechat si zuby zkontrolovat a případné kazy nebo jiné problémy vyřešit předtím, než žena otěhotní.

Je vhodné nechat si třeba i odstranit zubní kámen, pokud se vás tento problém týká. V zubním kameni se více zachytávají škodlivé bakterie a opět je to faktor, který zvyšuje možnost vzniku zubního kazu. Některé ženy si před těhotenstvím nechávají odstranit a vyměnit amalgámové plomby (o jejich možných rizicích se v poslední době hodně mluví), které by podle některých zdrojů mohly být škodlivé pro nenarozené miminko.

Všechny „zubní záležitosti“ je lepší skutečně vyřešit před těhotenstvím. V těhotenství je přece jen nepříjemné chodit po lékařích a vysedávat v přeplněné čekárně s bolavým zubem. Nemluvě o tom, že je omezeno podávání léků na tlumení bolesti či použití injekci při zubařských výkonech, jakož i celkově omezené možnosti různých vyšetření a zákroků.

Prohlídky  během těhotenství

Během těhotenství má žena nárok na dvě prohlídky u zubaře. Lékař zuby zkontroluje a také poučí budoucí maminku o vhodné péči o chrup během těhotenství. Neváhejte se také zubního lékaře zeptat na vše, co vás v souvislosti se zuby a těhotenstvím zajímá.

Zubní kaz nebezpečný pro miminko?

Zubní kaz v těhotenství není žádné neviňátko a může způsobit opravdu vážné problémy. Zubní kaz je v podstatě infekce, která ohrožuje i matku, i její nenarozené dítě. Pokud se zánět dostane z ústní dutiny do organismu maminky, může dojít k předčasnému porodu nebo potratu. A to už jsou skutečně vážné věci. Nenarozené miminko ohrožuje podle vědců i parodontitida, což je onemocnění projevující se uvolňováním, kýváním a následným vypadáváním zubů. Toto infekční onemocnění rovněž zvyšuje riziko potratu či předčasného porodu.

Hrozba  i po porodu

Maminky by se opravdu měli o své zuby dobře starat, protože zubní kaz ohrožuje zdraví jejich ale i jejich dětí. Zubní kaz se může přenést na miminko i při olizování lžičky či dudlíku nebo při líbání miminka. I proto by mělo být v zájmu každé starostlivé maminky udržovat svůj chrup zdravý a v pořádku.