Zjistěte si plodné dny i při nepravidelném menstruačním cyklu!
Pro páry, které se snaží o miminko, nebo naopak se chtějí početí děťátka vyhnout a antikoncepci užívat nechtějí, je důležité vědět rozpoznat, kdy u ženy nastává ovulace a tedy plodné dny. Při pravidelných 28-30-denních cyklech bývá ovulace obvykle někdy kolem 13.-16. dne cyklu, tedy zhruba uprostřed. Co však v případě, pokud jsou menstruační cykly u ženy nepravidelné a nedá se tedy spoléhat na ovulaci uprostřed cyklu?
Tělo nám to „řekne“
Ženské tělo nám skutečně dokáže říci, že nastává čas ovulace. A to tak při pravidelných jakož i při nepravidelných cyklech. Zjistit se to dá sledováním několika znaků. Důležité údaje jsou bazální teplota, vzhled a kvalita poševního hlenu, poloha a „tuhost“ děložního čípku. Pak u některých žen lze také pozorovat v období ovulace další příznaky, jako pobolívání v podbřišku, napětí v prsou a nejedna žena také cítí zvýšenou chuť na sex.
Sledujte se
Pokud tedy máte nepravidelné cykly a chcete vědět, kdy ovulujete, je dobré zavést si záznamové tabulky. Do těchto tabulek se zaznamenávají údaje o bazální teplotě, hlenu a stavu děložního čípku. Z hodnot bazálních teplot se následně udělá graf, který vám pěkně ukáže, kdy nastává ovulace. Správnost vám pomohou potvrdit údaje o přítomnosti a konzistenci hlenu a také tuhost děložního čípku.
Bazální teplota
Bazální teplota je teplota odpočinutého organismu a měří se vždy ráno před vstáváním z postele, prakticky hned po probuzení. Měří se pomocí digitálního teploměru, který zaznamená teplotu na dvě desetinná místa (rozdíly v bazálních teplotách nebývají příliš velké, proto třeba takový teploměr) a měřit byste si ji měli buď v ústech, konečníku nebo v pochvě. Během ovulace bazální teplota mírně stoupne a obvykle bývá v hodnotách nad 37 ° C.
Hlen
Poševní hlen se během cyklu mění. Krátce po menstruaci bývá období sucha, tedy žena nemá zpravidla žádný výtok. Později, jak se přibližuje ovulace, objevuje se i hlen. Nejdříve je hustší, postupně řídne, až se stane zcela průsvitným a táhlý, přirovnat jej lze k vaječnému bílku. Takový hlen představuje ideální prostředí pro přežití spermií a je znakem, že probíhá ovulace.
Krček dělohy
Pro lepší přehled o tom, kdy skutečně nastává ovulace i v případě nepravidelných cyklů, je dobré sledovat si také krček dělohy. Žena by si ho měla pravidelně vyšetřovat prsty. Během neplodných dní je děložní hrdlo nízko a lze jej poměrně snadno nahmatat. Na dotek je tvrdší. Když nastane období plodných dnů, krček změkne, otevírá se a posune se výše, takže ho může být obtížné nahmatat prsty. Při vyšetřování děložního hrdla je velmi důležitá hygiena rukou. Když si zavedete záznamové tabulky a budete si pravidelně měřit bazální teplotu, pozorovat změny hlenu a děložního čípku, poměrně rychle se naučíte rozeznávat, kdy u vás nastává ovulace. Tato metoda se nazývá také symptotermální, ve zkratce se označuje jako STM. Používat se může při pravidelných i nepravidelných cyklech.
Jiné možnosti
Ženy, kterým se zdá měření bazální teploty a sledování hlenu i změn na děložním čípku, mohou ovulaci zjistit i pomocí ovulačních testů. Ty se dají běžně koupit v lékárnách a používají se podobně jako těhotenské testy. Reagují na lutezační hormon (LH), který se vylučuje v období ovulace. Výhodou testů je rychlé odhalení ovulace, avšak nevýhodou to, že jejich nejednou musíte použít v rámci jednoho cyklu několik, abyste „trefili“, což může být dosti finančně nákladné. Kromě testů existují i ovulační testery, které pomohou odhalit ovulaci ze slin. Tester vypadá jako malé zrcátko, na které se nanesou sliny a podle jejich struktury žena dokáže odhalit, zda je v období ovulace nebo ne.
Příčina nepravidelnosti
Přesto, že otěhotnět může žena bez ohledu na pravidelnost cyklů, přece jen je lepší zjistit příčinu případné nepravidelnosti menstruačního cyklu. Obzvláště, pokud žena na základě pozorování (symptotermální metoda) zjistí, že během některých cyklů u ní vůbec nedochází k ovulaci, čili se u ní vyskytují anovulační cykly, měla by se obrátit na gynekologa. Příčiny nepravidelnosti menstruačních cyklů bývají různé, nejednou jsou za tím i zdravotní problémy, které mohou bránit početí.