Těhotná žena se musí během těhotenství vypořádat s několika změnami, které v jejím těle probíhají a mají dopad i na její psychický stav. Pro těhotenství, porod a šestinedělí je typické, že ženy všechno dění kolem prožívají intenzivněji, jsou citlivější, náladovější … O to více podpory a trpělivosti potřebují ze strany nejbližších.

„Splašené“ hormony

Všechno se to děje díky hormonům, které celý průběh tohoto výjimečného období řídí. Jsou produkovány v jiném složení av jiném množství jako před těhotenstvím. Když se k tomu přidá uvědomění si vlastního „druhého“ stavu, odpovědnost za ještě nenarozené děťátko, je třeba uznat, že jde o značnou psychickou zátěž. Vše je ovšem ještě složitější, pokud se k tomu přidruží zdravotní komplikace a budoucí maminka musí nějaký čas pobýt v rámci svého těhotenství v nemocnici.

Protichůdné emoce …

… Prožívá žena téměř během celého těhotenství v různých etapách. Zpočátku je velká radost, euforie, štěstí, optimismus (samozřejmě, pokud je děťátko plánované a vytoužené), ale nicméně později může nastoupit nejistota, strach, pochybnosti … Prožívání a pocity emotivností se nemění stejně u každé těhotné ženy. Jednoduše řečeno každá z nás prožívá toho období jinak. Je třeba říci, že změny v psychické oblasti nemají během těhotenství stejný charakter. Mění se v závislosti na tom, v jaké fázi těhotenství se žena nachází a samozřejmě, podle aktuální výšky hladiny hormonů.

1. trimestr

Žena si postupně uvědomuje svůj „druhý stav“ a změny, které v těle probíhají. Většinou nastupují ranní nevolnosti, z nichž může pramenit nejistota o průběhu celého těhotenství a toho, zda je děťátko v pořádku. Nejlepší je konzultace s lékařem, který podrobně vysvětlí, co všechno se právě v organismu děje. Nevolnosti, závratě a zvracení jsou velmi nepříjemné, avšak žaludek se dá uklidnit medikamentózně, nebo jinou podpůrnou léčbou.

2. trimestr

Žena začíná přibírat, hladina hormonů se postupně ustaluje. Částečně nebo úplně ustupují ranní nevolnosti, celkově se cítíte dobře. Začíná se pro vás nejklidnější a nejkrásnější období březosti. Jste plná optimismu a energie. Dokonce se stupňuje i fyzická výkonnost. Přibližně v 20. týdnu pocítíte poprvé pohyby svého děťátka, které vás zcela ujistí, že vše je v naprostém pořádku. Vychutnávejte si tedy společné chvilky s vaším děťátkem, těhotenství uběhne rychleji než se nadějete.

3. trimestr

S přibývajícími kilogramy a stupňujícími se zdravotními potížemi (pálení žáhy, potíže s dýcháním, bolesti páteře v křížové oblasti, otoky nohou, …) si uvědomujete blížící se porod.

Opět proto nastupuje většinou strach, obavy, nejistota … Samozřejmě, každá z nás se obává bolesti, která však k porodu neoddělitelně patří. Zvyšuje se pocit odpovědnosti, který vyžaduje budoucí péči o miminko, obavy, zda bude po zdravotní stránce v pořádku, úvahy, jak asi bude vypadat … Blížící se konec těhotenství vám připomínají stále častější „poslíčci“ – cvičné stahy dělohy, které tělo připravují na svůj velký den. Kde hledat pomoc? Velkou pomocí pro budoucí maminky jsou těhotenské kurzy (tzv. Profylaktická příprava), které vedou porodníci nebo porodní asistentky. Informace (io porodu) jsou v nich podávány věcně, odborně, nezkresleně, bez přikrášlení a nadsázky.

Důležitý je i praktický výcvik dýchání, relaxačních cvičení a cvičení, které ženu připravují na porod. Lidé se obvykle nejvíce bojí toho, co neznají, a jinak to není ani v tomto případě. Pokud jsou jim však známy všechny fakta kolem průběhu jednotlivých fází těhotenství a porodu, strach ustupuje. Podpora blízkých Během celého období těhotenství potřebuje žena podporu partnera a své blízké.

Těhotenství zpravidla lépe snášejí ženy, které byly i před tímto náročným obdobím vyrovnané, klidné, děťátko bylo plánováno, žijí v uspořádané rodině a jsou milované. Zralá, připravená žena snáší těhotenství lépe i z jiných důvodů. Je totiž připravena vyrovnat se is určitými obtížemi a omezeními, které se s tímto obdobím spojují, protože toto všechno je překryto touhou po děťátku.