I když je porod císařským řezem momentálně hitem, zejména mezi celebritami, protože si mohou vybrat datum porodu a zabránit tomu, že budou miminko nosit déle, než by měly, známe jednu nepopiratelně velkou výhodu přirozeným porodů.
Nejde jen o to, že po přirozeném porodu se žena obvykle rychleji zotaví, ale nové zjištění ukazují, že děti, které se narodí přirozenou cestou, mají vyšší IQ než děti narozené císařským řezem.
Čím to je?
Podle vědců – když ženy rodí přirozenou cestou, v mozku miminek existuje vyšší hladina speciálního proteinu, který pomáhá rozvoji inteligence u kojenců během jejich vývoje. Odborníci z Yale University říkají, že zvýšené hladiny proteinu nazvaného UCP2 mohou přirozeně posílit krátkodobou i dlouhodobou paměť přirozeně narozených dětí. Krátkodobá a dlouhodobá paměť jsou přitom klíčové prvky lidského IQ.
Vliv na IQ
Samozřejmě, testy neuskutečnili na lidských novorozencích ale na myších. U myší, které se narodily císařským řezem zjistili podstatně nižší hladinu proteinu UCP2 a v důsledku toho měly tyto myši sníženou úroveň vyspělého chování, tedy nižší inteligenci. Tento speciální protein již v minulosti byl spojen se šancemi na kojení. Miminka, narozené přirozenou cestou, které mají vyšší hladinu tohoto proteinu budou s větší pravděpodobností úspěšně kojeno. Toto vysvětluje už dříve zjištěná fakta, že kojené děti mají vyšší inteligenční kvocient.
Stále více císařských řezů
Navíc císařský řez je podstatně nebezpečnější – zejména pro matku, jako přirozený porod. Mimo jiné může zvýšit riziko vnitřního krvácení a může vést k problémům s plodností v budoucnu. Na vině nárůstu obliby porodu sekcí jsou zejména světoznámé tváře, které se pro takový druh porodu rozhodli, například Victoria Beckham. Dnes se ve státních nemocnicích téměř čtvrtina dětí rodí císařským řezem, přičemž v soukromých klinikách je tento podíl daleko vyšší – až 60 procent žen zde rodí sekcí.
Kvůli pohodlí
Autorka studie Dr. Tamas Horvath podle listu Daily Mail na margo nových zjištění řekl: „Tyto výsledky ukazují potenciálně rozhodující vliv UCP2 na správný vývoj mozkových obvodů as tím související chování. Zvyšující se výskyt sekcí, realizovaných spíše kvůli pohodlí než kvůli zdravotní nezbytnosti, může mít dříve netušený trvalý vliv na vývoj mozku a jeho funkcí u lidí. Zjistili jsme, že přirozený porod vyvolal zvýšení hladiny UCP2 v neuronech umístěných v oblasti hippocampus v mozku. „Hladina tohoto speciálního proteinu u myší, které byly narozené císařským řezem byla podstatně nižší, může vyvolat v budoucnu nejen nižší IQ, ale také poruchy vyspělého chování. Stojí tedy za to snažit se o císařský řez?