Během těhotenství nastávají v organismu budoucí maminky mnohé změny, které je důležité sledovat. Proto má žena v tomto výjimečném období nárok na zvýšenou zdravotní péči a pravidelné prohlídky u svého gynekologa.

Cílem preventivní péče je pozorně sledovat vývoj a průběh těhotenství a celkový nitroděložní vývoj děťátka. Jen časné odhalení jakýchkoli nesrovnalostí umožňuje včas provést potřebně léčebná opatření ve snaze graviditu udržet a přivést na svět zdravé děťátko.

Frekvence pravidelných prohlídek v prenatální poradně u gynekologa:

1. – 4. měsíc těhotenství – prohlídka jednou za 4 týdny

5. – 7. měsíc – prohlídka jednou za 3 týdny

8. měsíc – prohlídka jednou za 2 týdny

9. měsíc až do porodu – prohlídka každý týden

Minimálny počet prohlídek, které žena musí během svého těhotenství absolvovat, je sedm.

Při každé návštěvě poradny pro těhotné se dělají následující vyšetření: změří se tlak podle potřeby se odebere krev pro stanovení krevní skupiny, krevní obraz v pravidelných intervalech, z krve se vyšetří i určité přítomné onemocnění (syfilis, HIV, toxoplazmóza, těhotenská cukrovka …) hmotnostní přírůstek od posledního vážení vyšetří se vzorek ranné moči (pro přítomnost bílkovin a cukrů) (pohmatem) se vyšetří tuhost děložního čípku, velikost a uložení dělohy, její konzistence (prokrvenost – je měkčí na pohmat) stav vnitřních i vnějších orgánů

Budoucí maminky zeptají se vás na případné potíže, jak se celkově cítíte

Jiné podrobněji a doplňující vyšetření.

V období mezi 16. – 20. týdnem těhotenství se provádí speciální screeningový test tzv. Tripple test, při kterém se odebere krevní vzorek pro zjištění hladin následujících složek:

AFP (alfafetoproteínu) – protein tvořený plodem,

hCG – těhotenský hormon, estriol – také hormon nezbytný pro trvání tehotenstva.

Výsledky tohoto testu jsou velmi důležité, protože informují o riziku výskytu určitých vývojových a genetických odchylek dítěte (např .: poškození nervové trubice, rozštěp, genetická porucha). Při zvýšených hodnotách se uvažuje nad amniocentézou (odebráním plodové vody), která prozradí více, pokud je byť jen nejmenší pochybnost o tom, že se ve vývinu děťátka vyskytla nějaká anomália.V rámci preventivní péče o budoucí maminku se zjišťují i ​​následující údaje:

1. Anamnéza (dělá se na začátku těhotenství)

Zahrnuje: termín poslední menstruace, průběh předchozích těhotenství a porodů, minulé a současné onemocnění pacientky, absolvované operace, užívané léky, zkoumá se celková rodinná anamnéza, závažné (i dědičné) choroby jiné členy rodiny ( obezita, cukrovka, rakovina …), vypočte se první předpokládaný termín porodu, později se zpřesní na základě prvních pohybů plodu.

2. Ultrazvukové vyšetření v 1. trimestri

Prvé se provádí na začátku těhotenství na jeho potvrzení. Zjišťuje se poloha a uhnízdění vajíčka v děloze a délka březosti. Je velmi důležité potvrdit akci srdíčka plodu, které začíná tlouct již kolem 8 týdne těhotenství. Pokud se srdíčko „ozývá“, vše je v pořáadku.Vyšetření ultrazvukem se provádí průběžně během těhotenství i vícekrát, podle potřeby. Minimální počet je tři, ale jinak to není nijak limitováno. Je zaměřeno na zjištění vývojových dispozic plodu.

Pozor na výtok!

Během těhotenství si dejte pozor na jakýkoliv výtok z pochvy. Pokud jde o čirý, bílý, nezapáchající výtok, netřeba dělat paniku, avšak pokud se k němu připojí i svědění a pálení, může jít o infekci! V takovém případě ihned neprodleně navštivte svého gynekologa, který vám udělá kontrolní stěr a zjistí, jakého původu je vaginální výtok. Neléčená infekce může vyvolat předčasný porod a navíc – bakterie se mohou dostat až do dělohy ke miminku a vyvolat u něj zánět různého původu.