Mnohdy jste možná slyšeli o tom, že první porod je nejtěžší a ty ostatní vás už tak nepotrápí. I když to v mnoha případech tak skutečně je, nelze to brát jako vždy platné pravidlo.
Každý porod je jiný Každý porod je individuální a proto nelze předem vědět, jak dlouhý či bolestivý bude. Prvorodičky se však skutečně zvyknou více potrápit a déle trvá, dokud miminko přijde na svět. První (otevírací) i druhá (vypuzovací) doba porodní bývají u vícerodiček často rychleji. Co se týče bolesti při porodu, vícerodičky mohou pociťovat kontrakce jako silnější a intenzivnější, přitom jsou ale tyto bolesti zároveň efektivněji, protože porodní cesty se tím otevírají o něco rychleji. Vícerodičky to ale nejednou mají horší při poporodních bolestech, které provázejí zavinování dělohy. Ty mohou být svou intenzitou podobné kontrakcím a nejedna čerstvá maminka je bez léků proti bolesti nezvládne. Vedou se také diskuse o tom, zda a do jaké míry je porod ovlivněn dědičností. Tedy, zda vaše porody budou podobné porodem vaší mámy. Zkušenosti žen jsou však skutečně různorodé a pokud i je nějaká souvislost mezi porody matky a následně porody její dcery, opět nic není jednoznačné a nelze se na to spoléhat.
První císařský, druhý přirozený
Pokud byl váš první porod císařským řezem, není vůbec pravidlem, že tak musí být i při druhém děťátku. Další porod můžete mít přirozený. Některé maminky, které zažily oba typy porodů, považují císařský řez za méně bolestivý a vybrali by si ho raději než porod přirozený. Na druhé straně mnoho žen tvrdí, že i když je přirozený porod bolestivější, mnohem rychleji dochází po něm k zotavení a maminka je spíše schopna postarat se naplno o děťátko.
Víte, do čeho jdete
Druhý zda další porod může být vnímán jako lehčí i díky tomu, že žena už ví, co má očekávat. Ví, jaké jsou kontrakce, co ji čeká na porodním sále a také se umí lépe připravit na zvládání těchto bolestí (pomocí přítomnosti duly, zvládnutí různých technik dýchání či epidurální analgezie). Samozřejmě, i přes důsledné přípravě nikdy nelze vědět, jak se který porod skončí. Některé ženy měly bezproblémový první porod a ten druhý se zkomplikoval natolik, že byl nutný císařský řez. Nic tedy v tomto směru není jisté.
Zbytečně se nestresujte
Je v podstatě zbytečné řešit otázku, zda váš další porod bude lehčí a méně bolavý než ty předtím. Jednoznačnou odpověď dostanete až při samotném porodu. Důležité je nestresovat se zbytečně. Snažte se vzpomenout si na svůj první porod a pokud jste měli nějaké negativní zkušenosti, popřemýšlejte, jak by se daly tentokrát zmírnit nebo zcela eliminovat. Možná jste při prvním porodu byly sama a cítili jste, že vám chybí opora. Další porod si tedy lze usnadnit tak, že si k němu zavoláte tatínka děťátka nebo třeba dulu. Pokud jste při prvním porodu nevěděli využít dýchací techniky na úlevu od bolesti, před dalším porodem si je pořádně natrénujte. Možná jste měli špatnou zkušenost s porodnicí – vyberte si tedy jinou. Ještě během těhotenství si vytipujte několik porodnic a osobně jejich navštivte, poptejte se všechno, co chcete vědět a až potom se rozhodněte.
Druhý nebo prostě další porod může být určitě lehčí. Už jen pro vědomí, že se dokážete lépe připravit na všechno, co si při porodu prožijete. A dostatečná příprava vás do jisté míry zbaví napětí a stresu. No další porod může být i těžší. Některé ženy, které mají obzvláště špatné zkušenosti z prvního porodu, se nedokážou nikdy zcela zbavit negativních vzpomínek a živí v sobě neustále obavy, jak to dopadne při dalším porodu. To způsobuje stres a napětí, žena se nedokáže uvolnit a tím se může celý porodní proces zkomplikovat.
Jak ho vnímáme my
Hodně také závisí na tom, jak který porod vnímá samotná žena. Pro některé byl první porod malina, druhý jejich bolel víc a víc si při něm vytrpěli. Jiné zase potvrzují nepsané pravidlo, že první porod je těžký a ty další se dají zvládnout v pohodě. Všechno je to velmi individuální a jen vy sama uvidíte, jak to ostatně bude u vás.