V těhotenství se nám vedra snášejí o to těžší, že s sebou neustále nosíme náš několik kilogramový batůžek s překvapením. Při pohledu na děti hrající v ledové vodě si jen slastně povzdechneme a dále usrkával ze své nechlazené bez bublinkové minerálky. Nanejvýš si omočíme oteklé nohy a utíkáme se ochladit zpět do stínu. Proč je to tak? Co je pravdy na mýtech o koupání v těhotenství?

Bu bu bu, nebo reálná hrozba?

Prázdninové zda dovolenkové radovánky vám mohou znepříjemnit zejména různé mykózy, bakteriální vaginózy či kandidózy. Jsou to plísňová onemocnění, nebo tzv. kvasinky, které mohou vyústit až do zánětu vagíny.

Způsobují je bakterie Candida, které se běžně nacházejí v našem těle, zejména v genitáliích či trávicím traktu – střevech. K jejich rozšíření dochází v letním období zejména koupáním se v chlorovaných bazénech, špinavé vodě, ale i nošením mokrých či vlhkých plavek.

V těhotenství je žena přirozeně náchylnější na tato onemocnění, protože kvasinky se šíří, mimo jiné, také v sladkém prostředí a jak je známo, v těhotenství mají ženy vyšší hodnotu glukózy v krvi. Vysoká hladina estrogenů zároveň způsobuje, že sliznice dělohy je výrazně citlivější, takže je riziko o to vyšší, že se zánět nebo infekce může rozšířit až k děloze. Může tak ohrozit či poškodit plod. Pouze v ojedinělých případech se uvádí mykózou způsoben zánět jako příčina potratu.

Kromě bakterií, je koupání nebezpečné i kvůli možným zánětem způsobených nachlazením. U těhulek je rizikový zejména zánět močových cest a ledvin, na které jsou více náchylné.

Hurá k vodě!

Jelikož jste s velkým bříškem vystavena větší zátěži, i teploty snášíte mnohem citlivější než jindy. Váš organismus se rychleji prohřeje a vedry tak trpí i vaše děťátko. Oběma vám prospěje příjemné ochlazení a plavání zároveň uleví oteklým nohám a namáhané páteři.

Bazén

Pokud máte bazén doma na zahradě, máte téměř po problémech, protože si čistotu vody i chlorování regulujete sami. Rizikové jsou pro vás však veřejná koupaliště. Zejména ty, kde se voda nevyměňuje často nebo které navštěvuje příliš mnoho lidí.

Všechny jsou pravidelně kontrolovány místními hygienickými stanicemi a to několik krát v měsíci. Výsledné hodnoty si můžete najít na stránce konkrétní regionální stanice, případně koupaliště či města a vyhnete se tak zmiňovaným rizikům.

Jezera a rybníky

Obecně se nedoporučuje koupat se ve stojatých vodách, jako jsou např. rybníky nebo nádrže. Voda se zde nemá možnost přirozeně se filtrovat a proto se v ní množí různé mikroflóry a sinice, způsobující kožní a infekční onemocnění. O něco bezpečnější jsou jezera, štěrkoviště a některé řeky, avšak tyto často nebývají kontrolovány a proto si nemáte jak ověřit kvalitu vody.

Stejně jako při koupalištích, i zde z velké části ovlivňuje čistotu návštěvnost. Čím je větší počet koupajících, tím více nečistot a různých bakterií se do vody dostává. A ta se prostě nestíhá samočistí.

Moře

Je ze všech alternativ, kromě vlastního bazénu, nejvhodnější.

Slaná voda není přátelským prostředím pro většinu nebezpečných mikroorganismů a rozsáhlou plochou se voda obměňuje dříve než se v ní špína a bakterie stihnou usadit.

Dodržujte zásady

Hygiena je důležitá vždy, ale v těhotenství byste o ni měli dbát mnohem zodpovědněji, protože se nestaráte jen o sebe, ale io človíčka ve vás. Po každém koupání byste se měli osprchovat a intimním gelem důkladně umýt pochvu a její okolí.

Pořiďte si dvoje plavek, jedny na koupání a druhé na opalování a pohyb po areálu koupaliště nebo pláži. Jelikož se kvasinky množí ve vlhkém prostředí, neměli byste být příliš dlouho v mokrých plavkách.

Před dovolenou se zastavte v lékárně a informujte se o volně prodejných gynekologických čípcích, nebo krémech, které byste si měli určitě přibalit do kosmetické taštičky. Pokud budete mít po koupání nepříjemný pocit, výtok nebo svědění, včasnou léčbou zabráníte rozšíření infekce.

Kromě toho si můžete v lékárně zakoupit i speciální tampony na koupání, které jsou napuštěny speciální olejnatou látkou, která eliminuje průtok vody do pochvy. Mějte na mysli, že jste citlivější na nachlazení, nezdržujte se ve vodě příliš dlouho, neseďte na studeném a po koupání se vždy do sucha otřete!