Během těhotenství je každá žena vystavena hormonální bouři. Časté změny nálad, přílišná přecitlivělost, přehnané reakce na různé podněty jsou jen jedněmi z mála emocionálních změn, které s sebou toto období přináší. Udržet si neustále dobrou náladu je obtížné iv běžném životě, ale pro bublinky je to téměř nemožné. Ale zároveň je nezbytností pro maminku, i pro zdravý vývin jejího nenarozeného děťátka.

Stres škodí bříšku

Určitá dávka „pozitivního“ stresu nemine ani jedinou z nás. Za ten se považuje právě ten neustálý strach o miminko, z porodu, úvahy o tom, zda budete dobrou matkou, řešení každodenních praktických, materiálních, komunikačních problémů. Pokud nepřekročíte tuto hranici, může být dokonce prospěšný.

Vědci nedávno přišli se zjištěním, že právě stresový hormon kortizol, který je pro tělo přirozený a potřebný, způsobuje rychlejší a plnohodnotnější vývin plodu po fyzické stránce, takříkajíc – lépe zraje. No problém nastává pokud se tato hranice překročena. Pokud jste příliš vynervovaná, deprimovaná, frustrovaná můžete si vyvolat předčasný porod. Dětičky se rodí menší, av budoucnu mívají různé poruchy chování, učení, trpí hyperaktivitou. Stres navíc způsobuje mírné Odkysličení organismu, které se samozřejmě přenáší i na plod. Důsledky odkyselení vína vyvíjejícího se organismu, zejména mozku, může mít mnohem větší dopad, například mozkovou obrnu, pomalejší motorický vývoj, a jiné.

Buďte šťastná!

Přiměřenou hladinu kortizolu byste měli vyrovnávat ještě větší hladinou endorfinů. Po každém vzruchu, jakým stres rozhodně je, by měl přijít útlum. To znamená, že každou stresovou situaci si vykompenzujte něčím příjemným. Doslova se odměňte za její zvládnutí. Měli jste náročný den? Dopřejte si příjemný večer, voňavou koupel, oblíbený film, čokoládu, intimní chvilku s partnerem, cokoli, co Vás dělá alespoň na okamžik spokojenou, či šťastnou. Tato látka proniká také k děťátku a pomáhá zejména jeho psychickému vývoji. Bude klidnější, šťastnější, lépe spinkat, zdravě se vyvíjet a budovat si nejen krásný vztah k Vám, ale i důvěru. Navíc můžete sobě pomoci i při jiných potížích spojených s těhotenstvím, a těmi jsou například různé nepříjemné stavy, či dokonce menší bolesti. Sice se nazývají „hormony štěstí“, ale v podstatě jsou to narkotika, které si tělo vytváří samo. Utlumují organismus. Proč dokáže sportovec odehrát zápas do konce i se zlomenou nohou? Protože je natolik vzrušený hrou, a jeho tělo produkuje tolik endofínov, že bolest necítí. Proč zapomenete na bolest z porodu jakmile Vám vloží do náruče voňavý uzlíček? Hádejte …